Iwona Gawron o wszczepianiu komórek macierzystych

2020-08-19

W przypadku kilku kulturystów, którzy wstrzyknęli sobie komórki macierzyste do mięśni, skończyło się to wstrząsem anafdaktycznym, podobnie jak u pewnej kobiety z Europy Wschodniej.Iwona Gawron o salonach kosmetycznych

W salonie kosmetycznym wszczepiono jej komórki macierzyste bezpośrednio w skórę twarzy, doznała wstrząsu anafilaktycznego, twarz jej opuchła i pojawiły się jeszcze inne skutki uboczne. Jest również metoda dostarczania roślinnych komórek macierzystych w kremach i preparatach typu serum. Choć początkowo jej wynalezienie uznano za przełom, to jednak obecnie wydaje się, że stosowanie miejscowe roślinnych komórek macierzystych nie jest w stanie bezpośrednio aktywować tych ludzkich - wskazuje Iwona Gawron https://cmlinden.pl/dr-n-med-iwona-gawron/.


Głównym zadaniem komórek macierzystych w organizmie jest wytwarzanie nowych komórek we wszystkich tkankach czyli w skórze, mięśniach, mózgu, kościach i w ogóle wszędzie. Dzięki temu młode komórki są w stanie zastąpić stare bądź uszkodzone. W starzejącym się organizmie komórki macierzyste obumierają i zostaje ich niewiele. W programie przeciwstarzeniowym chodzi o to, żeby pobudzić je do wytwarzania nowych komórek macierzystych w ciele, w tym oczywiście w skórze, jeżeli wskazuje się na opinię Iwony Gawron.


Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie główne kategorie komórek macierzystych: embrionalne i dorosłe. Embrionalne komórki macierzyste są niezróżnicowane (co oznacza, że jeszcze nie są to dojrzałe, funkcjonujące komórki) oraz pluripotencjalne, czyli mogące różnicować się do komórek każdego typu, a więc również do komórek niezwykle niebezpiecznych nowotworów uważa Iwona Gawron.


Badania najczęściej opierają się na tak zwanych embrionalnych komórkach z grupy macierzystych, a ponieważ nieraz pochodzą one z embrionów ludzkich, to nie mogą być użyte w celu poprawienia urody i odmłodzenia ciała. Inną metodą jest wszczepienie dorosłych komórek macierzystych w skórę lub mięśnie, lecz grozi to poważnym, nawet zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym, a inne rezultaty i tak okazują się bardzo rozczarowujące.